Kategórie

5 tipov ako si správne vybrať ďalekohľad

V tomto článku sa budeme venovať výberu ďalekohľadu. Pre pozorovateľov vtákov alebo poľovníkov je kvalitný ďalekohľad nevyhnutnou súčasťou výbavy. Keďže kvalitné ďalekohľady sú precízne spracované nástroje a ich cena je pomerne vysoká, výber by ste nemali podceňovať, aby ste o rok nekupovali znova nový ďalekohľad.

Určte si cenové rozpätie

Pokiaľ je váš rozpočet vyšší, môžete si dovoliť vysokú kvalitu, ktorá vám poskytne dokonalý obraz v odolnom balení. Drahšie ďalekohľady sú odolné voči nečistotám a poveternostným vplyvom. Nemusíte sa tak báť každého zrnka prachu ani dažďa, čo oceníte najmä pri obľúbených poľovníckych ďalekohľadoch.

Zvoľte si zoom alebo zväčšenie

Všeobecne cena ďalekohľadov za posledné roky vďaka technologickému pokroku poklesla a aj s menším rozpočtom nájdete v ponuke internetových či kamenných obchodoch kvalitu za dobrú cenu. Čo sa týka rozhodnutia medzi 8x a 10x zoomom, voľba záleží čisto od osobných preferencií. Pri vyššom zoome však spravidla viac pocítite trasenie rúk či iné otrasy.

Vyskúšajte viacero modelov

Odporúčame pred kúpou vyskúšať viacero modelov. Dobré recenzie ešte automaticky neznamenajú, že vám daný ďalekohľad sadne do ruky. Tvar, veľkosť či spôsob zaostrenia sú pri rôznych ďalekohľadoch rozličné. Skúšajte a nájdite ten správny. Myslieť treba aj na cenu. Prezrite si zľavové portály a zistite, či niektorý z overených predajcov práve neponúka zľavu.

Skontrolujte očný reliéf

Väčšina ďalekohľadov má očnice, ktoré je možné sťahovať tak, aby sa prispôsobili napríklad nositeľom okuliarov. Vyhľadajte odolné a nastaviteľné očnice. Ak nosíte okuliare, stiahnite očnice na minimálnu úroveň vysunutia a uistite sa, že máte dostatok priestoru na oči. Keď pozeráte skrz ďalekohľad, nemali by ste okolo pozorovaného objektu vidieť čierne krúžky.

Zvážte aj ďalšie funkcie a záruku

Trvanlivosť, vodeodolnosť či možnosť predĺženej záruky – týmto faktorom by ste pri výbere ďalekohľadu mali taktiež venovať pozornosť. Niektoré ďalekohľady je možné zakúpiť vo výhodnom balíku s obalom alebo kapsou v cene.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*