Kategórie

Ako sa starať o koženú kabelku

Dámy, viete si svoj život predstaviť bez kabelky? Myslím si, že nie. Každá žena má doma niekoľko (desiatok) kúskov rôznej veľkosti, tvaru a materiálu. Kabelky športové, kabelky elegantné, crossbody kabelky, listové kabelky, kabelky do ruky či veľké kabelky do práce.

Určite má každá vo svojej výbave aj nejakú kvalitnú koženú kabelku. Ak nie, nad jej kúpou vážne pouvažujte. Koža je materiál, ktorý pri správnej starostlivosti vydrží dokonca celé generácie a rokmi naberá na kráse a elegancii. Ako však vyzerá správna starostlivosť o koženú kabelku?

Talianske kožené kabelky pre inšpiráciu.

Prečo je potrebné sa o koženú kabelku dobre starať? Koža je prírodný materiál, ktorý stále pracuje. Má póry, cez ktoré dýcha, nasáva vlhkosť, prach, nečistotu a mastnotu. A je jedno, či je koža použitá na výrobu kabelky, obuvi alebo oblečenia. Kožené veci si vyžadujú pozornosť a patričnú starostlivosť. Predsa len, nie sú to lacné záležitosti a vy určite chcete, aby vám slúžili čo najdlhšie.

Kabelky môžu byť vyrobené z viacerých druhov koží. Na výber sú hovädzie, teľacie, bravčové, kozie či konské. Pri starostlivosti o kožu však nie je dôležitý až tak pôvod kože, ako jej povrchová úprava. Na lakované kože je najlepšie používať tekuté ošetrujúce prípravky s obsahom vosku alebo oleja. Drsnú kožu ošetrujeme zásadne sprejovými prípravkami. Predídeme tak zlepeniu jemných vláken kože.

Kabelku je potrebné naimpregnovať správnym prípravkom ešte pred prvým nosením. Impregnácia chráni vašu koženú kabelku pred vlhkosťou, nečistotou a mastnotou.  A ako často je potrebná impregnácia? V prípade, že používate kabelku skutočne dennodenne, potom odporúčame impregnovať aspoň raz mesačne. Impregnácia totiž nie je trvalá ochrana.

Okrem impregnácie je vhodná aj výživa kože. Na tento účel nájdete v obchodoch špeciálne krémy či impregnačné tuky.

Najkrajšie kožené kabelky nájdete aj tu.

V prípade znečistenia kabelku čo najrýchlejšie pretrite navlhčenou handričkou. Ak je znečistenie väčšie, v tom prípade si zaobstarajte špeciálnu čistiacu penu, ktorá vám s tým pomôže. Nikdy nepoužívajte mydlo alebo klasické čistiace prípravky. Mohli by kožu zničiť.

Pozor si tiež dajte na vysokú teplotu. V žiadnom prípade nenechávajte kabelku schnúť pri tepelnom zdroji alebo krbe, ani ju nevystavujte slnečného žiareniu na dlhší čas. Koža popraská a zničí sa.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*