Kategórie

Ako sa vyhnúť odcudzeniu automobilu?

Prísť ráno na parkovisko a zistiť, že auto nie je tam, kde ste ho večer zaparkovali je nočnou morou všetkých majiteľov áut. Ako však predísť tomu, aby sa vaše auto stalo predmetom krádeže? Pokiaľ nemáte vlastnú garáž, riziko odcudzenia je stále pomerne vysoké. Existuje však viacero spôsobov a zariadení, ktoré krádež znemožnia alebo skomplikujú do takej miery, že si to zlodeji radšej rozmyslia.

Dajte si pozor na kľúče

Znie to síce ako samozrejmosť, ale sami si spomeňte, kedy naposledy ste nechali kľúče od svojho auta len tak pohodené v prázdnej kancelárii, vo vrecku bundy visiacej na vešiaku v čakárni a podobných verejne dostupných miestach.

Nechať kľúče v zapaľovaní pokým si na pumpe kúpite cigarety alebo bagetu taktiež nie je najzodpovednejšie rozhodnutie. Podobné krádeže nie sú ničím výnimočným. Získať originálne kľúče je najjednoduchším spôsobom, ako ukradnúť takmer každé auto bez spustenia alarmu, alebo iného bezpečnostného systému a obísť tak aj kvalitné zabezpečenie auta.

Imobilizér je nutnosť najmä pre staršie autá

Imobilizér do auta je elektronické zariadenie, ktoré zabraňuje naštartovaniu automobilu bez použitia originálneho kľúča. V súčasnosti sú zaužívané imobilizéry súčasťou štandardnej výbavy automobilu. Inštalácia týchto zariadení sa stala štandardom po roku 1998, avšak ich dodatočná inštalácia je možná aj do starších automobilov. Vybaviť si poistenie proti krádeži auta bez nainštalovaného imobilizéra nie je práve najjednoduchšie ani najlacnejšie.

Pozor na to, kde parkujete

To platí najmä vo väčších mestách alebo na sídliskách. V tmavých uliciach sa vaše auto stáva ľahkou korisťou a to aj vtedy, keď je zabezpečené systémami proti krádeži. Zlodeji majú totiž dostatok času tieto systému preraziť. Ideálne je parkovať v garáži, nie však všetci majú túto možnosť. Pokiaľ ste sa rozhodli investovať do nového auta, odporúčame nechať časť rozpočtu na prenájom garáže alebo parkovacieho miesta na stráženom parkovisku.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*