Kategórie

Ako si vybrať pergolu do záhrady

Chcete čo najlepšie využiť  a zveľadiť váš dvor? Pergoly sú riešením. Pôvodne ich používali starí Egypťania, aby unikli pred horúčavou a sú jednou z najstarších záhradných stavieb. Pergoly obstáli v skúške časom. Dnes ich návrhy pokročili tak, aby vyhovovali nášmu životnému štýlu. Ak záhrada túži po osviežení a chcete maximalizovať jej potenciál a spôsob využitia, tu je pár bodov, podľa ktorých si vybrať najlepšiu pergolu.

Účel

Pokladajte si otázky ako: Chcem vytvoriť ďalší obytný priestor? Je prioritou zábava rodiny a priateľov? Bude priestor slúžiť len na skladovanie? Chcem si vytvoriť letné miestočko, alebo hľadám krásnu modernú pergolu pre celoročné použitie? Hlavným rozdielom medzi terasami a pergolami je ich účel a vizuál. Účelom terasy je rozšíriť obytný priestor. Hrá rolu ďalšej miestnosti. Pergoly sú navrhnuté, aby zvýšili príťažlivosť záhrady a spravili priestor všestrannejším. Z vizuálneho hľadiska je najväčším rozdielom strecha, ktorá sa zvyčajne skladá z horizontálnych plochých dosiek.

Dizajn, tvar a farba

Ak je cieľom vytvoriť priestor na celoročné využitie, jej dizajn musí vydržať akékoľvek počasie. Bez ohľadu na účel má ladiť s dizajnom a  štýlom domu. Štítové terasy/pergoly sú navrhnuté tak, aby sa hodili do záhrad všetkých veľkostí. Majú zvýšenú strechu, ktorá opticky priestor zväčšuje. Zvážte, či chcete voľne stojacu pergolu, či pripojenú k domu.
Štvorcové a obdĺžnikové tvary sú najobľúbenejšie. Tvar strechy si môžete vybrať od plochej, šikmej, zakrivenej, až k oblúkovej. S farbami a ďalšími dizajnovými prvkami sa nebojte experimentovať.

Materiál

Tradične sa pergoly stavali z dreva, tehál a kameňa. V súčasnosti sú možnosti nekonečné (a lepšie zvládnuteľné, pokiaľ ide o údržbu). Poznáme obľúbené hliníkové pergoly , ďalej pergoly z ocele, sklolaminátu atď. Ak nechcete prísť o kúzlo prírodných materiálov, vyberte si alternatívy s povrchovou úpravou, aby ste napodobnili ich vzhľad, textúru, a zároveň zachovali štruktúru chrániacu pred poškodením.

Pohodlie a štýl

Ak máte málo miesta, kúpte viacúčelové kúsky. Sedadlá s úložným priestorom, alebo stoličky, ktoré sa dajú sklopiť na ležadlá. Vďaka tomu využijete priestor na maximum a bez narušenia rozpočtu.

Trochu zelene

Pergoly sú populárne najmä v teplejších podmienkach, pretože sú ideálnym miestom pre pestovanie popínavých rastlín a viniča.  Vdýchnu priestoru život a prepoja ho so zvyškom exteriéru. Ak nechcete investovať do strešnej krytiny pre pergolu a uprednostňujete tradičný štýl otvorených dosiek, rýchlo rastúci vinič nad konštrukciou poskytne tieň a svieži tropický vibe.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*