Kategórie

Ako udržať rastliny v závesných kvetináčoch pri živote?

Dostali ste novú rastlinku v závesnom kvetináči, no nie ste si úplne istý, ako sa o ňu postarať? Prinášame vám tipy, ako udržať rastliny v závesných kvetináčoch zdravé a krásne po celé leto.

Držte sa nasledovných krokov:

Polievajte často a dôkladne

Rastliny v nádobách je vo všeobecnosti potrebné polievať častejšie, ako keby rástli v zemi. To platí najmä pre závesné koše, pretože sú viac vystavené vetru, ktorý môže rastliny polámať, alebo vysušiť. Načiahnite sa a zdvihnite nové závesné kvetináče zospodu; ak máte pocit, že sú ľahké, pravdepodobne potrebuje rastlina vodu. Vlhkosť skontrolujete tiež tak, že strčíte do pôdy prst. Vo väčšine oblastí by ste mali počítať s polievaním visiacich rastlín každý deň, alebo dokonca dvakrát denne. Voda by mala pri zalievaní tiecť z drenážnych otvorov.

Preč s odkvitnutými kvietkami

Keď kvety vyblednú a odumrú, odstráňte ich odštipnutím na mieste, kde sa stretávajú so stonkou. To podporuje tvorbu nových kvetov. V opačnom prípade môže rastlina vložiť svoju energiu do tvorby semien.

V zmiešanom košíku vymeňte rastliny podľa potreby

Nebojte sa odstrániť rastlinu zo zmiešanej výsadby, ak už odkvitla. Uvoľnite ho, dávajte pritom pozor na ostatné rastliny a nahraďte ho niečím iným. Aspoň si kvetináč trošku okoreníte. Prípadne zaplňte priestor väčším množstvom pôdy a nechajte ostatné rastliny nech vyplnia medzeru.

Hnojiť

Pretože budete zalievať často, živiny rýchlo z kvetináča zmiznú, preto sa poobzerajte po vhodných hnojivách k vaším rastlinám. Dodávajte preto rastlinám tekuté, alebo suché hnojivo s pomalým uvoľňovaním (nie oboje). Postupujte podľa pokynov pre množstvo a frekvenciu. Platí základné pravidlo: Hnojte, keď je pôda vlhká a nikdy nie, keď rastliny vädnú.

V prípade potreby namočte

Ak voda vyteká z drenážnych otvorov, ale pôda sa vám zdá stále suchá, skúste črepník ponoriť do vedra s vodou až na hodinu. Tým sa pôda dôkladne prevlhčí.

Odstrihnite príliš rozpínavé rastliny

Ak rastliny začnú vyzerať príliš bujaro, nebojte sa ich orezať, či obstrihať. Väčšina bežných rastlín do závesných kvetináčov, ako sú verbeny, či petúnie, vytvoria hustejší nový porast.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*