Kategórie

Ako vybrať vhodnú špárovačku

Pri prerábke kuchyne, kúpeľne či inej miestnosti alebo exteriéru sa nezaobídete bez škárovacej hmoty. Tá sa používa pri kladení dlaždíc a obkladačiek, ktoré najčastejšie nachádzame v kúpeľni, kuchyni, ale napríklad aj v bazéne.

Obľúbené typy špárovačiek

Kvalitné cementové špárovačky sa používajú najmä pri obkladaní miestností, kde predpokladáme vysokú vlhkosť. Ide teda hlavne o kúpeľne či bazény. Pri výbere cementových špárovačiek vsaďte na overeného výrobcu, ktorý garantuje kvalitu. Na trhu sú aj cementové špárovačky s hydrofobizačnými prísadami, ktoré sú vodoodpudivé, odolné proti plesniam a opotrebovaniu.

Moderné epoxidové škárovačky je výborné použiť v priestoroch, ktoré musia čeliť väčšiemu znečisteniu. Ich rozdiel v porovnaní s bežnými špárovačkami je ten, že vytvárajú hladký povrch a nie porózny, v ktorom by sa ukladala nečistota. Vďaka hladkému povrchu a nízkej nasiakavosti sa nečistoty usadzujú omnoho menej a ich čistenie je preto oveľa jednoduchšie.

Zrnitosť

Jemne sme to načrtli v predchádzajúcom odseku. Pri obkladaní miestnosti či exteriéru treba zohľadňovať aj hrúbku škár. V prípade keramických obkladačiek v kúpeľni či kuchyni sa viac hodí špárovačka s jemnou zrnitosťou, hladkým povrchom. V prípade napríklad obkladového kameňa, kde sú škáry väčšie, je vhodnejšie použiť špárovačku s väčšou zrnitosťou.

Farebnosť

V minulosti nebolo možné si zvoliť inú farbu škárovacej hmoty ako bielu. Tá sa používala univerzálne. Nie je to však práve najšťastnejšia voľba, keďže sa rýchlo zanesie nečistotami, zachovať ju žiarivo bielu aj po desiatich či dvadsiatich rokoch je takmer nemožné a zašlá špina nie je nič oku lahodiace. Dnes je už výber rozšírený aj o farby. Môžete si zvoliť farbu, ktorá farebne ladí s obkladačkami. V prípade, že máte radi farebné kontrasty, tak si môžete zvoliť aj inú kombináciu. Všetko závisí od vášho vkusu.

 

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*