Kategórie

Bude rok 2026 oficiálne rokom dokončenia veľkolepej La Sagrada Família?

Podobne ako ostatné Gaudího diela v Barcelone patrí aj tento skvost do svetového dedičstva UNESCO. Gaudího vizionárska rímskokatolícka katedrála rozdeľuje názory a priťahuje kontroverziu od vypracovania plánov v 80. rokoch 20. storočia, ale jedna vec je istá: iba zriedka sa realizoval projekt takýchto veľkých ambícií a neobmedzenej fantázie.

Hoci Gaudí zasvätil posledných štyridsať rokov svojho života tomuto vyjadreniu katalánskeho modernizmu, keď zomrel bola hotová len štvrtina. Stavba tohto diela začala už v roku 1882 a do dnešného dňa nebola ukončená. Podľa posledných vyhlásení by mala byť katedrála dokončená do roku 2026, čo je 100. výročie úmrtia veľkého architekta. Ale či je tento dátum finálny vám dnes s určitosťou nepovie nikto. Ani to, ako bude stavba v konečnej fáze vyzerať. Taktiež okolnosti Gaudího smrti ostávajú nejasné. Podľa povesti bol zrazený električkou, keď pracoval na budove. Je pochovaný v krypte v srdci jeho životného diela.

George Orwell považoval barcelonskú najznámejšiu pamiatku za „najškaredšiu budovu na Zemi“, iní považujú jej epickú škálu a fantastické súznenie gotických a secesných štýlov za nádherné, dychberúce a dojemné. Žiadny z miliónov ročných návštevníkov zatiaľ nevidel katedrálu bez lešenia a dlho ešte neuvidia, keďže všetky jej časti sa pridávajú podľa pôvodných plánov Gaudího.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*