Na svete žije asi 20 000 druhov včiel. Včely sú pravdepodobne najvýznamnejšími opeľovačmi hmyzu. Je smutné, že sú sprostredkovatelia poctivého predaja medu na celom svete v ohrození. Známa včela medonosná veľmi utrpela zrútením kolónií, pri ktorej úle náhle strácajú svojich dospelých členov.
Populácie čmeliakov a iných samotárskych včiel na mnohých miestach prudko klesli, a to najmä v dôsledku používania insekticídov a herbicídov, straty biotopov a globálneho otepľovania. Niektorým druhom doslova hrozí vyhynutie, a ak by sme o ne prišli k lahodnému Manuka medu by sme sa už nedostali.
A čo naša planéta?
Ak by vymreli všetky včely na svete, došlo by k veľkým zmenám v ekosystémoch. Množstvo rastlín, ktoré opeľujú výlučne špecifické včely by bez ľudského zásahu by vyhynuli. To by zmenilo biotopy a ovplyvnilo by to potravinové siete, ktorých sú súčasťou, čo by následne vyvolalo ďaľšie vyhynutie alebo úbytok závislých organizmov. Bez včiel by rastliny mali menej semien a teda nižšiu reprodukčnú úspešnosť, čo opäť mení ekosystémy, pretože mnoho živočíchov by stratilo svoju korisť.
Dopad na poľnohospodárstvo
Pokiaľ ide o poľnohospodárstvo, strata včiel by dramaticky zmenila ľudské potravinové systémy, ale pravdepodobne by neviedla k hladomoru. Väčšina ľudských kalórií stále pochádza z obilných zŕn, ktoré sú opeľované vetrom, a preto nie sú ovplyvnené populáciami včiel. Mnohé druhy ovocia a zeleniny sú však opeľované hmyzom a bez včiel by sa nedali pestovať v takom veľkom rozsahu, alebo tak lacno. Napríklad u čučoriedok a čerešní majú až 90% opeľovania na starosti včely.
Hoci je ručné opelenie možnosťou pre väčšinu plodín ovocia a zeleniny, je to neuveriteľne náročné a taktiež drahé. V Japonsku boli vyvinuté robotické opeľovacie drony, no sú stále veľmi drahé. Bez včiel by sa dostupnosť a rozmanitosť čerstvých produktov podstatne znížila a naše stravovacie návyky by pravdepodobne utrpeli.