Kategórie

Čo robí športiak športiakom?

Nejedného muža fascinuje pohľad na rýchle autá. Ich vzhľad, celkový dizajn, zvuk motora, rýchlosť, ktorú vedia dosiahnuť či celkový zážitok z jazdy v nich je úplne iný v porovnaní s komerčne vyrábanými vozidlami. Mnoho ľudí túži vyskúšať si jazdu v športiakoch z dielne niektorého známeho automobilového konštruktéra.

Na športovom okruhu

Niektorých fanúšikov motošportu dovedie táto túžba na závodný okruh. Mnohé svetové okruhy ponúkajú možnosť vyskúšať si jazdu v rýchlom pretekárskom aute priamo na tom okruhu, na ktorom medzi sebou súperia aj slávni pretekári. V súčasnosti sú tieto skúšobné a zážitkové jazdy ponúkané za dostupnú cenu a siaha po nich čoraz viac priaznivcov rýchlych kolies.

Športiak z vlastných rúk

Existujú však aj takí ľudia, ktorí nechcú mať skvelý zážitok z jazdy len na hodinu vo svojom živote. Túžia sa v aute cítiť podobne ako svetoví pretekári, a tak si postupne začnú v garáži prerábať svoje komerčne vyrábané auto na jeho športovú verziu.

V čom sa ale sériovo predávané vozidlá významne líšia od ich športových verzií? Odpoveďou sú silikónové hadice.  Tie totiž dokážu motorom prehnať všetky kvapaliny aj pri vyššej pracovnej teplote v porovnaní so štandardnými gumenými hadicami, ktoré sa bežne používajú. Kým gumené hadice sú efektívne do teploty asi 125 °C, tie silikónové pracujú aj pri teplotách okolo 175 °C. V bežných verziách áut sa však silikónové hadice nepoužívajú pre svoj porózny povrch, ktorý nie je vhodný pre používanie bežného benzínu.

Kvalitné brzdy

Ďalšou dôležitou súčasťou športových vozidiel sú tiež výrazne silnejšie a kvalitnejšie brzdové kotúče. Ich úlohou je pritlačiť brzdové doštičky o disk kolesa, a tým vytvoriť treciu silu, ktorá auto podľa potreby spomalí, resp. úplne zastaví. Športové brzdové kotúče sa vyrábajú z mimoriadne pevných a odolných zliatinových materiálov, ktoré musia byť schopné auto zabrzdiť aj z veľmi vysokej rýchlosti v čo najkratšom čase.  Podobne ako silikónové hadice, aj športové kotúče teda musia zvládať mimoriadne vysokú pracovnú teplotu.

Výroba športového auta je veľmi náročná. Vyžaduje si poznanie mnohých fyzikálnych princípov, ich uvedomenie si a aplikáciu na športové vozidlá. Je lepšie nechať tieto úpravy v rukách konštruktérov a užívať si jazdu v bezpečne vyrobených a otestovaných športových vozidlách.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*