Kategórie

Darčeky pre snílkov a vedátorov

Je načase otvoriť poriadne svoje oči a pozrieť sa poriadne na svet. Zblízka aj do ďaleka. Poznanie sveta okolo nás a najmä záujem o jeho fungovanie je dnes viac než podstatné. Možno aj vy máte vo svojom okolí takých nadšencov, ktorí si svoje obzory najradšej rozširujú práve pozorovaním vesmíru. Alebo máte doma malého vedátora, ktorý sa nevie odtrhnúť od encyklopédií a kníh? Mikroskopy a teleskopy sú ideálnym darčekom pre zvedavých výskumníkov a výskumníčky, či už ste nimi vy alebo vaši blízki. Tak prečo nepotešiť tak unikátnym darčekom?

Mikroskopy existujú v rôznych veľkostiach, farbách, s rôznym zameraním a pre rôzne vekové kategórie. Najbežnejšie sú však biologické teleskopy, pri ktorých používame klasické priehľadné sklo a sledujeme mikroskopické prvky ako napríklad vírusy, baktérie, alebo kúsky kože, či krvi. Ak by ste pri kúpe mikroskopu svojej ratolesti chceli spojiť príjemné s užitočným, odporúčané je zakúpiť študentský mikroskop, alebo detský mikroskop, v závislosti od veku dieťaťa. Môže ho v škole v budúcnosti na rôzne projekty a laboratórne úlohy.

Rozdiel je zjavný

Narozdiel od mikroskopov, pri teleskopoch pozorujeme diaľavy. Teleskopy môžeme ich rozdeliť do troch skupín podľa princípu na ktorom fungujú. Poznáme teda šošovkové teleskopy, zrkadlové teleskopy a katadioptrické teleskopy. Každý typ je využívaný na niečo iné a preto treba rovnako ako pri mikroskope opäť zvážiť, čo dotyčný rád pozoruje a čo ho konkrétne zaujíma. Samozrejme sú kvalitné teleskopy rozdelené aj podľa štádia pokročilosti, takže na to netreba zabúdať.

Či ste malí a či veľkí, či nakupujete pre seba či pre blízkych, pri výbere si dajte načas a spýtajte sa samých seba dve najhlavnejšie otázky. Akú hľadám obtiažnosť? Na čo bude prístroj používaný? Je to predsa len investícia a pokiaľ má teleskop či mikroskop splniť svoj účel, je potrebné to premyslieť a správne vybrať.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*