Kategórie

Fotovoltika pre rodinný dom: kedy je vhodným riešením?

Neustály nárast cien energií z neobnoviteľných zdrojov (napríklad uhlie, zemný plyn), ale predovšetkým ich obrovská záťaž, ktorú predstavujú pre životné prostredie, privádza v posledných rokoch čoraz viac ľudí k obnoviteľným zdrojom energie. V čase klimatickej krízy predstavuje výroba elektrickej energie zo slnečného žiarenia jeden z udržateľných  spôsobov výroby elektriny.

Slnečná energia je tu pre každého, je však jej využitie vhodné pre každú domácnosť?

Vďaka veľmi priaznivým cenám fotovoltických panelov a finančným dotáciám sa stáva fotovoltika stále dostupnejším riešením získavania elektrickej energie zo slnka aj pre bežné domácnosti. Uvažujete aj vy nad kúpou fotovoltických panelov a vybudovaním vlastnej elektrárne na streche vášho rodinného domu? Prečítajte si, v akých prípadoch sa vám fotovoltické články vyplatia a v akých by ste investovať do slnka radšej nemali.

Kedy je fotovoltika vhodným riešením?

Ešte predtým, ako si necháte nainštalovať fotovoltické panely na strechu vášho rodinného domu, pouvažujte, či je tento spôsob získavania elektrickej energie vhodný pre vašu domácnosť. Aby sa vám investícia do fotovoltického systému vyplatila, musíte spĺňať určité kritériá. Kúpa fotovoltických panelov nie je malá investícia, avšak jej návratnosť môžete výrazne zrýchliť vďaka výhodným cenám a službe Virtuálna batéria od ZSE.

Fotovoltika je pre vás vhodná v týchto prípadoch:

 • Elektrinu využívate najviac počas dňa. Fotovoltické panely vyrobia najviac elektriny práve počas dňa v závislosti od intenzity slnečného žiarenia. Ak vaša domácnosť funguje v nepretržitom režime – často pracujete z domu, prípadne ste na materskej či rodičovskej dovolenke, elektrinu môžete spotrebovať ihneď. Rovnako aj v prípade viacgeneračných domácností, kde starí rodičia varia či pozerajú televíziu počas celého dňa.
 • Najviac elektriny spotrebúvate ráno a večer. Týmto spôsobom funguje väčšina domácností. Nápor na spotrebu energie je ráno pred odchodom do práce či školy, a potom večer po návrate domov. Ideálnou voľbou je v tomto prípade skombinovať fotovoltické panely s Virtuálnou batériou. Prebytok elektriny vyrobený počas dňa si v nej môžete uložiť na neskoršie použitie. Akonáhle bude vaša spotreba vyššia než výroba, využijete najprv energiu z Virtuálnej batérie.
 • Máte strechu v dobrom stave. Materiál, z akého je strecha zhotovená, nehrá až takú veľkú úlohu. Fotovoltika sa montuje na všetky typy strešnej krytiny. Rozhodujúci je však stav krovu. Na drevené trámy sa totiž upína kovová nosná konštrukcia celého fotovoltického systému. Krov musí byť preto v perfektnej kondícii.
 • Máte na streche dostatok miesta. Pre optimálne fungovanie vašej fotovoltickej elektrárne potrebujete miesto aspoň pre 8 fotovoltických panelov. Minimálna veľkosť plochy strechy je 16m2 pri šikmej streche a 24 m2 pri rovnej streche. Máte strechu orientovanú na juh. Tento prípad je ideálny, avšak prekážkou nie je ani orientácia na juhovýchod alebo juhozápad. Rovnako nie je rozhodujúce, v akej časti Slovenska žijete. Rozdiel v získavaní slnečnej energie je medzi južnými a severnými regiónmi len 10 – 15% ročne. Na výkon fotovoltických panelov to má len minimálny vplyv.

Prečo sa fotovoltika vyplatí?

Výrobou elektriny pomocou fotovoltických panelov môžete ročne ušetriť až 30 % nákladov na elektrinu, s využitím Virtuálnej batérie od ZSE až 40% . Ročne sa tak môžete dostať na úsporu približne  500 EUR. Jej výška sa samozrejme odvíja od geografickej polohy, orientácie panelov, spotrebiteľského správania a od počasia. ZSE však svojim zákazníkom poskytuje k fotovoltike aj unikátny benefit v podobe garancie objemu vyrobenej elektriny. Podstatou je, že ZSE zákazníkov garantuje, že fotovoltické riešenia vyrobí počas roka určitý objem elektriny, a to bez ohľadu na miesto inštalácie a bez ohľadu na počasie počas daného roka. Ak kvôli menej slnečnému počasiu vyrobí fotovoltika menej elektriny, ZSE ju zákazníkovi doplní.

Väčšina záujemcov sa obáva vysokej vstupnej investície, ktorá však nemusí byť strašiakom. „Keďže tento rok sú finančné príspevky na fotovoltiku z programu Zelená domácnostiam vyčerpané, rozhodli sme sa poskytnúť špeciálnu dotáciu vo výške až 500 € všetkým záujemcom o ZSE Fotovolt. Zároveň sme tento rok znížili ceny našich fotovoltických riešení až o 800 €. Podarilo sa to vďaka tomu, že sme lídrom na trhu a dokážeme nakupovať vo väčších objemoch a výhodnejšie. Túto úsporu premietame v celom rozsahu priamo zákazníkom v nižších cenách,“ tvrdí Miroslav Bištuť, odborník na zelené riešenia v ZSE. Životnosť fotovoltických panelov je 25 – 30 rokov. S využitím špeciálnej dotácie a služby Virtuálna batéria to znamená, že po približne 10 rokoch na elektrickej energii už len šetríte.

Kedy uvažovať nad iným riešením?

Oplatí sa fotovoltaika každej domácnosti? Oplatí sa každému, kto spĺňa vyššie uvedené kritériá. Sú však aj tieto prípady, kedy by ste mali uvažovať o inom riešení, pretože fotovoltika nie je pre vás vhodný spôsob získavania energie z obnoviteľných zdrojov.

 • Bývate v byte. Fotovoltika je určené len pre rodinné domy, pretože v prípade bytových domov nie je možnosť inštalácie fotovoltických panelov. To však nemusí byť prekážkou k šetrnejšiemu spôsobu života. Vyskúšajte elektrinu 100 % vyrobenú z obnoviteľných zdrojov prostredníctvom služby Zelená elektrina od ZSE len za 2 € mesačne.
 • Máte strechu orientovanú len na sever. Hoci sa tento typ orientácie nehodí pre fotovoltiku ani solárne kolektory, pouvažujte nad tým, že by ste využili na vykurovanie tepelné čerpadlo.
 • Máte veľmi malú strechu. Menšia rozloha strechy môže byť prekážkou pre inštaláciu fotovoltiky, avšak nemusí byť prekážkou pre solárne panely na ohrev vody. Postačia 2 alebo 3 panely, ktoré zaberú oveľa menej miesta a sú vhodné aj pre menšie strechy.

  Leave Your Comment

  Your email address will not be published.*