Kategórie

Indické železnice: dobite si svoj telefón za plastovú fľašu

Indické železnice podnikajú mnoho iniciatív, ktorými sa chcú pripraviť na novelu zákona o zákaze plastov na jedno použitie. Podľa správ ministerstvo železníc prišlo s novou myšlienkou, ktorá má vyriešiť problém jednorazových plastov. Jej riešenie zahŕňa možnosť dobitia mobilných telefónov cestujúcich, výmenou za vhodenie použitej plastovej fľaše do drvičov, ktoré sú rozmiestnené na železničných staniciach.

K zákazu plastov na jedno použitie došlo po prejave premiérky Narendra Modi na Deň nezávislosti tohto roku. Na základe tohto vyhlásenia ministerstvo železníc nariadilo zákaz používania plastov na jedno použitie v priestoroch indickej železnice od 2. októbra 2019.

Železnice teraz riešia inštaláciu takmer 400 strojov na drvenie fliaš na rôznych železničných staniciach po celej krajine. Tieto drviče plastových fliaš umožnia cestujúcim zadať svoje telefónne číslo a jednoducho si nabiť svoj telefón.

Momentálne je na 128 železničných staniciach k dispozícii 160 zariadení na drvenie fliaš. Dovtedy majú zamestnanci indických železníc príkaz zbierať akékoľvek použité plastové fľaše, ktoré nájdu v priestoroch staníc. Juhozápadná časť indických železníc vidí riešenie problému s plastami aj v náhrade jednorazových plastových kelímkov na čaj za tradičné kulhary. Kulhar alebo tiež šikora je tradičný pálený hlinený pohár bez uška zo severnej Indie a Pakistanu. Plne sterilný a hygienický no taktiež na jedno použitie. Preto bola na tento nápad spustená vlna kritiky, vzhľadom na rozporuplnosť ekologickej stránky výroby a biodegradibility kulharov.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*