Kategórie

Inteligentná domácnosť ako základ zdravého bývania

Necítite sa vo svojom dome príjemne a spokojne? Máte časté bolesti hlavy, ste unavený, nemôžete spávať a trápia vás chronické respiračné ochorenia? Zrejme vám chýba čerstvý vzduch, svetlo a inteligentná domácnosť zostavená z tých najkvalitnejších a prírodných materiálov.

O správnu rovnováhu a príjemné bývanie sa postará niekoľko dôležitých detailov, o ktorých si v našom článku niečo povieme.

Drevo ako základný stavebný materiál

Vám zaistí zlepšenie podmienok v niekoľkých smeroch. Ide o jeden z najstarších stavebných materiálov, ktorý využívame dodnes. Okrem krásneho dizajnu a možnosti vytvorenia rôznych archetypálnych tvarov majú drevo a stále viac populárne drevostavby množstvo ďalších výhod. Nielen že sa vďaka nemu ľahko nadväzuje na tradičnú vidiecku výstavbu, no vynikne aj vo svojich ojedinelých detailoch.

Drevo sa tiež vyznačuje relatívne nízkymi nákladmi. A nie je to ani tak o tom, že by vás ako stavebný materiál stálo menej. Celé tajomstvo spočíva v tom, že v prípade ľahkých drevených stien nie je potrebná konštrukcia ťažkého, hlbokého základu, čo tiež výrazne šetrí náklady zákazníka.

Drevo je ekologický, úplne prírodný materiál, ktorý pri zahrievaní nevypúšťa škodlivé toxické látky. Za zmienku stojí aj jeho vysoká pevnosť a nízky koeficient tepelnej vodivosti, ktoré robia drevené domy najteplejšími.

Majitelia moderných drevodomov tiež tvrdia, že v drevenom dome je nielen ľahšie dýchať, ale aj aróma použitého materiálu má upokojujúci účinok na ľudskú psychiku. Svoje robí aj koncentrácia záporných iónov, vďaka ktorým sa cítime v takýchto domoch oveľa lepšie.

Čistý a čerstvý vzduch

Možno budete prekvapení, ale vzduch v našich interiéroch je často oveľa horší ako vonku. Prečo? Ide o uzavreté priestory, v ktorých dýchame, vykonávame všetky dôležité činnosti, varíme a produkujeme pritom pary a množstvo škodlivého oxidu uhličitého. Koncentrácia kyslíka je minimálna a pri krátkom vetraní a umelých materiáloch, ktoré uvoľňujú do vzduchu aj formaldehyd, sa premieňa klíma v dome na „zamorené“ prostredie.

Ako zistíte, že sa to týka aj vašej domácnosti? Podráždené oči, nos, hrdlo, spomínané bolesti hlavy a únava. Niektorí z vás môžu trpieť aj astmou a problémami so srdcom. Zmeniť to môžete častejším a pravidelným vetraním, na ktoré sa práve teraz v zimných mesiacoch tak trošku zabúda.

Mnohé moderné a inteligentné domácnosti sa o správne vetranie starajú samé. Spomínaný drevodom má na to určenú rekuperáciu v cene. Tento systém moderného vetrania dokáže pri dodržaní všetkých pravidiel ušetriť domácnosti viac ako 50 % nákladov na vykúrenie miestností.

Aby bolo svetlo

Pod únavu, ospalosť, depresie a stres, ktorým často trpíme, sa podpisuje aj miera a intenzita denného svetla, ktoré vo svojom okolí máme. Aj zo tohto pohľadu sú drevodomy v dnešnej dobe veľmi obľúbené vďaka inštalácií kvalitných a veľkých okien.

Nedostatok svetla ešte môžete kompenzovať tým umelým, kde si dávajte pozor na jeho teplotu a umiestnenie. S LED systémom bude ale zariadenie vašej domácnosti v tomto smere jednoduché a pohodlné.

Ku veľkým oknám ale logicky patria aj správne systémy tienenia, pretože pri južne orientovaných častiach domu sa môže do interiéru dostať svetla a tepla viac, než by ste chceli. Aj inteligentný systém tienenia v dome sa preto postará o vaše pohodlie. Vyskúšajte a uvidíte, že to funguje.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*