Kategórie

Keď bábätko plače

Všetky maminky majú už skúsenosti s plačom ich detí. Bábätka zväčša plačú vtedy, keď sú hladné alebo potrebujú prebaliť. Čo však v prípade, ak je bábätko aj najedené, aj prebalené a stále plače? Pravdepodobne ho niečo bolí. A tu najmä prvorodičky prichádzajú do stresu a strachujú sa o svoje dieťa. Aké sú najčastejšie príčiny bolesti bruška u malých detí?

Detské koliky

Udáva sa, že až štvrtina detí trpí v prvých troch mesiacoch života detskými kolikami. Sú to pre dieťatko veľmi nepríjemné kŕče v brušku, ktoré sa opakovane vracajú. Dieťa plače aj niekoľko hodín denne či v noci a nič ho nedokáže utíšiť. Vtedy ide veľmi pravdepodobne o detskú koliku.

Príčiny

Aké sú najčastejšie príčiny kolík? Často ide o zloženie črevnej mikroflóry, napadnutie parazitmi, strava matky, zriedkavé nie sú ani koliky, ktoré sú zapríčinené nadmernou úzkosťou alebo nervozitou matky, ktorá sa potom prenáša na dieťa. Do popredia sa dostáva aj rozšírená intolerancia laktózy, ktorá má na detské koliky výrazný vplyv. Ďalšou veľmi častou príčinou bolestí bruška u detí je gastroezofageálny reflux, kedy sa časť natráveného mliečka dostáva zo žalúdka späť do pažeráka. Kyseliny tak dráždia pažerák a spôsobujú bolesť, dospelí to poznajú ako pálenie záhy. V neposlednom rade k detským kolikám prispieva aj správanie matky v období tehotenstva. Fajčenie a nadmerný stres majú do určitej miery vplyv na koliky dojčiat.

Čo s tým?

Po vyšetrení dieťaťa u lekára a určení vyvolávajúcej príčiny sa nastolí potrebná terapia pre mamu a dieťa. V prípade laktózovej intolerancie sa odporučí liečba enzýmom laktázou, ktorá pomáha štiepiť mliečny cukor – laktózu. Vhodné je, aby matka na čas vyradila mliečne produkty zo svojej stravy. Rovnako tak aj v prípade kolík súvisiacich so stravou matky, by mala matka dbať nato, aby nejedla nadbytok alergénov a nafukujúcich potravín. Psychické pohodlie matky má taktiež výrazný vplyv na zdravotný stav dieťata. Po dodržiavaní odporúčaní dochádza vo väčšine prípadov k vymiznutiu kolík u detí do troch až šiestich mesiacov.

 

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*