Kategórie

Ktoré časti auta potrebujú “preventívku”?

Aby vám auto verne slúžilo, musíte dávať pozor, aby bolo dobre udržiavané a v špičkovom stave. To najjednoduchšie dosiahnete pravidelnými kontrolami vozidla a nákupom originálnych karosárskych dielov. Prinášame preto zoznam vecí, ktoré z tohto procesu netreba vynechať.

Hladiny motorového a prevodového oleja

Tieto typy olejov premazávajú všetky pohyblivé časti v motore, ako napríklad prevodové systémy.

Bez mazania by v priebehu niekoľkých minút narastalo trenie a pohyblivé časti by sa opotrebovali. Prevádzka auta bez oleja/s nedostatočným množstvom oleja je pre motor a prevodový systém katastrofou. Hrozí zlyhanie častí, čo by viedlo k drahým opravám a výmene motora a systémov.

Hladinu oleja treba kontrolovať týždenne. Väčšina áut má na kontrolu mierku. V prípade, že si všimnete zníženie hladiny oleja, pred doplnením sa poraďte s mechanikom.

Nezabudnite pravidelne kontrolovať taktiež potrebné vstrekovače paliva.

Chladiaca kvapalina

Za chodu motora vzniká veľké teplo. Preto je chladiaca kvapalina nesmierne dôležitá na chladenie motora. V opačnom prípade hrozí poškodenie motora. V prípade, že hladina klesne, naplňte ju a skontrolujte, či nedochádza k úniku.

Tlak v pneumatikách

Uistite sa, že všetky pneumatiky sú nahustené na odporúčanú úroveň. Je bežné, že sa tlak v pneumatikách po určitom čase trochu zníži. Preto by ste to treba skontrolovať aspoň raz za mesiac. Správny tlak v pneumatikách zabraňuje nadmernému opotrebovaniu pneumatík a nevyváženosti auta.

Brzdová kvapalina a kvapalina posilňovača riadenia

Brzdová kvapalina je kľúčovým komponentom brzdového systému a brzdy by bez nej nefungovali. Pre ich optimálnu funkciu sa na ňu mrknite.

Kvapalina posilňovača riadenia je rovnako dôležitá. Keď je jej nedostatok, volant stuhne a bude sa s ním ťažšie otáčať.

Dezén pneumatík

Rýchlosť opotrebovania pneumatík vozidla auta závisí od rôznych faktorov, ako je hmotnosť auta, geometria kolies a spôsob jazdy. Opotrebované pneumatiky však nie sú bezpečné, keďže sa znižuje trakcia na ceste. Kontrolu preto vykonávajte mesačne.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*