Kategórie

Kvalitná strava pre domácich miláčikov

Každá rasa, vek, ale aj aktivita zvieraťa hovoria o tom akú stravu by mal Váš domáci miláčik prijímať. Tak ako je dôležité pre nás ľudí prijímať kvalitnú a vyváženú stravu, tak je to dôležité aj pre zvieratá. Preto sme si pripravili zopár rád a odporúčaní, ako vyberať krmivo a granule pre najčastejších domácich miláčikov – psy a mačky.

Ako vybrať správne krmivo pre psa?

V prvom rade si je potrebné uvedomiť, že pes v rôznych vekových štádiách potrebuje odlišné krmivo. Napríklad, psy vykonávajúci nejakú pravidelnú činnosť, tí, ktorí je na nich kladená istá záťaž, resp. mladé psy, by mali prijímať také krmivo, ktoré obsahuje veľa živočíšnych proteínov. Na druhej strane, staršie psy, ktoré už netrénujú a zväčša oddychujú, základ ich stravy by malo tvoriť málo tukov. A potom tu máme psov, ktorí sú alergikmi. Tak ako my ľudia môžeme byť intolerantní na nejaké látky, tak aj psy.

Ako však zistím, že môj pes je alergický?

Alergia u psov sa prevažne prejavuje na koži. Medzi hlavné príznaky patrí svrbenie na labkách a ušiach. Psov tieto miesta svrbia a preto si ju častokrát olizujú, čo môže mať za dôsledok odreniny, vypadávanie srsti na daných miestach, prípadne sa dané miesto zapáli. Ak sa teda Váš psík často olizuje na tých istých miestach, je na mieste zbystriť pozornosť a ísť k veterinárovi. Pre psov alergikov existuje špeciálne hypoalergénne krmivo pre psov. Je dôležité, aby ste vybrali také, ktoré nebude obsahovať dané látky, na ktoré je psík alergický. To, na aké látky alergický je, Vám môže potvrdiť iba zverolekár.

Ako vybrať správne krmivo pre mačky?

Platí tu podobné pravidlo ako u psov – záleží na veku mačky, na štýle jej života. Špeciálnou kategóriou sú kastrované mačky, ktoré si vyžadujú vitamínové granule pre sterilizované mačky. Tento druh krmiva obsahuje najmä L-karnitín, ktorý u mačiek prispieva k správnemu fungovaniu metabolizmu.

Pre mačky, ktoré kastrované nie sú, je množstvo krmív, z ktorých si môžete vybrať. Je potrebné sa však dôkladne zamýšľať nad vekom mačiek (či ide o mačiatka, dospelých jedincov, staršie mačky). Okrem toho sa musíte zamyslieť aj nad tým, či ide o mačku žijúcu vonku alebo v byte. Musíte teda zvážiť viacero kritérií, a tak vybrať to správne krmivo pre toho Vášho miláčika.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*