Kategórie

Na čo by ste mali myslieť pri rekonštrukcií domu?

Máte sen, že kúpite starý dom a prerobíte ho podľa svojich predstáv? Pustiť sa do takéhoto projektu je isto vzrušujúce, ale na tejto ceste za vysneným bývaním tu na nás čaká aj mnoho úskalí.

Pri rozbiehaní rekonštrukcie starého domu je najdôležitejšie počítať s mnohými nečakanými prekvapeniami. Pravdepodobne sa väčšina z nás ocitne v situácií, na ktorú sme pre začatím ani nepomysleli, že by sa mohla stať problémom. Takéto „drobnosti“, ktoré nemôžeme vždy predpokladať nás môžu doviesť až do bodu, kedy si trháme vlasy do čoho sme sa to vlastne pustili. Pred kúpou starej budovy teda treba určite zvážiť, či nám to za to stojí a či má pre nás toto obydlie toľko potenciálu.

Ak ste na otázku odpovedali áno, prinášame vám  3 hlavné body, ktoré určite neradno prehliadnuť pri takejto investícií.

Elektrina a voda sú vždy základ

Prvou vecou, ktorú treba určite prekontrolovať je elektroinštalácia. Ak si nie ste istí, či je vedenie elektriny spoľahlivé, alebo v dome nie je vôbec, radšej zainvestujete teraz, ako neskôr všetko znovu rozobrať a začínať odznova. Myslite aj na to, že elektroinštalácia je dôležitá aj z hľadiska bezpečnosti. Ak si do nových priestorov chcete zaviesť moderné spotrebiče ako napríklad umývačku riadu, práčku, chladničku alebo iné, výmena v starom dome bude naozaj nutná.

Ďalším kameňom úrazu sa pre váš ambiciózny projekt môže stať tiež nedobrá vodoinštalácia. Začnite teda od potrubí a vymeňte ich za nové, moderné, spoľahlivé rúry. Je to podstatné aj z hľadiska materiálov. Moderné možnosti ponúkajú neškodné materiály a tie určite radšej využijete, ako mať hrdzavé, škodlivé trubky.

Tesnenie. Tesnenie je jedným z kľúčových atribútov k tomu, aby sme sa už mohli nasťahovať a bolo nám pekne teplučko. Výmena okien je základom pre zateplenie budovy. Keby sme na začiatku tento krok nepodnikli, dodatočne môžu prísť problémy a finančne by to bolo veľmi nevýhodné.

Okná teda bývajú často prvé, ktoré sa pri rekonštrukcií starého domu rozhodneme zameniť. Okrem kvalitného tesnenia nám nové okná na chalupu prinášajú aj jednoduchšiu a rýchlejšiu manipuláciu pri vetraní či umývaní a preto na ne neradno zabudnúť.

Nech už kupujete akýkoľvek dom alebo chalupu, pri starých budovách platí najmä staré dobré príslovie – trpezlivosť ruže prináša. Ak je teda pretvorenie vybraného domčeka váš sen, pamätáte na toto príslovie a dáte si pozor na základné nutnosti, tak ste na tej správnej ceste, nech je akokoľvek hrboľatá. 😊

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*