Kategórie

Na elektrické kolobežky v uliciach si zvykajme

Elektrická kolobežka nie je ešte na Slovensku tak rozšírená ako v zahraničí. Vo veľkomestách v rozličných štátoch je však veľmi populárna. Obyvatelia veľkých miest ju používajú najmä ako dopravný prostriedok či už do práce, obchodu alebo len na prepravu v rámci mesta.

Kolobežka je poháňaná elektrickou energiou a preto je aj oveľa viac ekologická ako napríklad jazda autom. Ďalším faktorom je, že pri doprave dokážete obchádzať zápchy, ktoré sa tvoria najmä počas dopravnej špičky.  Na jedno nabitie dokážete prejsť aj vyše 30 kilometrov, všetko záleží od modelu, ktorý si vyberiete. Samotné nabíjanie trvá priemerne 5 hodín.

Jednoduché cestovanie a manipulácia

Veľká výhoda elektrickej kolobežky je to, že s ňou dokážete cestovať napríklad vlakom, metrom alebo autobusom, pretože väčšina kolobežiek sa dá veľmi rýchlo zložiť a teda pohodlne odniesť. Jej váha je oveľa menšia ako napríklad pri E-biku. Priemerná kolobežka môže vážiť okolo 12 kilogramov. Vďaka možnosti skladaniu ju veľmi jednoducho preveziete napríklad v nákupnom košíku alebo kufre auta.

A čo cena?

Cena kolobežiek nie je vôbec veľká a dá sa povedať, že šetríte, pretože náklady po kúpe sú len na dobíjanie elektrickej energie, no nemusíte však kupovať drahý benzín či meniť olej. Využiť môžete tiež rôzne zľavy alebo akcie v internetových alebo kamenných predajniach. Kolobežku je možné si prenajať už v niektorých mestách na Slovensku. Je to skvelý spôsob ako si vyskúšať jazdu, však z dlhodobého hľadiska je požičiavanie finančne náročnejšie, pretože za požičanie platíme od 0,15 centov až do 0,50 centov za jednu minútu používania.

Kúpa novej kolobežky je dokonca šetrnejšia ako jej prenájom a to preto, lebo firmy, ktoré spravujú jej nabíjanie často túto činnosť robia prostredníctvom dodávok, takže v konečnom dôsledku používajú benzín a tak sa stáva prenájom menej ekologicky výhodný ako jej kúpa. Existujú kolobežky, ktoré dosahujú aj vysoké rýchlosti napríklad 60 km/h.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*