Kategórie

Obriezka – všetko, čo potrebujete vedieť

Mužská obriezka bola kedysi len náboženským a rituálnym obradom. Dnes sa už vykonáva aj v modernej medicíne a má viacero zdravotných benefitov. V niektorých prípadoch ide o nutný chirurgický zákrok, ale čoraz častejšie prichádzajú muži na dobrovoľnú obriezku.

O čo ide?

Je to chirurgický zákrok, ktorý by mal vykonávať skúsený urológ. Ide o odstránenie predkožky. Môže byť čiastočné alebo úplné. Zdravotná obriezka sa robí v prípade fimózy, kedy nie je možné predkožku poriadne pretiahnuť cez žaluď.

Bolí to?

To je najčastejšia otázka, ktorú si muži kladú. Nie je však dôvod na paniku či strach. Obriezka sa robí v lokálnej, prípadne celkovej anestézii, takže žiadna bolestivá stimulácia nie je prítomná. Po zákroku môže byť prvých pár dní precitlivelosť, najmä počas nočnej erekcie, avšak za pár dní sa to upraví. Je možné užívať krátkodobe lieky proti bolesti.

Po akom čase je možný sex?

Keďže ide o chirurgický zákrok, pacient musí počítať aj s rekonvalescenciou. Dôležité je čo najlepšie zahojenie rany, keďže ide o citlivé miesto. Treba počítať s obdobím 3-4 týždňov. Túto dobu urýchli správna pooperačná starostlivosť. Odporúča sa nosiť voľnejší strih spodného prádla, vyhýbať sa dlhšiemu pobytu vo vode, plávaniu a saunovaniu. Vhodné je ranu ošetrovať obkladom, napríklad rumančekovým.

Dá sa vykonať obriezka aj na Slovensku?

Samozrejme. Túto možnosť ponúkajú mnohé väčšie mestá,a le aj súkromné urologické kliniky či ambulancie jednodňovej chirurgie.

Koľko stojí obriezka?

Ceny sú rôzne, záleží to od jednotlivých poskytovateľov. Avšak počítajte so sumou v rozmedzí 300 až 500 eur.

Má obriezka benefity v sexuálnej oblasti?

Nejedna štúdia dokázala, že obrezaní muži vedia partnerku lepšie uspokojiť, mierne sa im predlžuje doba nástupu ejakulácie a keďže má obriezka aj hygienický rozmer, znižuje sa riziko rakoviny penisu, nakazenia a prenosu pohlavných chorôb.

 

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*