Kategórie

Prečo počas víkendu aj tak neurobíme nič?!

Tak je tu znova, piatok! Celý pracovný týždeň, v ktorom sme predstierali, že tvrdo makáme končí. Vznešený pôvab víkendu je cítiť za dverami nášho, po celom týždni plného pracovného nasadenia, neuprataného bytu. Je konečne čas na vzrušujúce rozplánovanie si celého víkendu: „Zájdem do galérie, alebo sa začnem učiť francúzštinu? Možno sa zaborím do obrovskej veže kníh na mojom nočnom stolíku, alebo si privstanem a zájdem do fitka či na osviežujúcu prechádzku?“

Možnosti sú nekonečné a 48 hodín pred nami sa javí ako krásne využiteľný priestor pre oddych i veci ktoré počas týždňa nestíhame. Ešte rýchlo prejdem Instagram, pustím si jeden – dva diely obľúbeného seriálu na Netflixe, veď mi to ešte neublížilo.

BANG! Ani sa nenazdáme a je tu pondelok ráno.

Čo sa stalo? Ako sa niečo s takýmto akčným potenciálom zmenilo na niečo tak smutne stresujúce ako je pondelok ráno?! Odpoveďou na túto otázku je jav nazývaný „voľnočasová paralýza“.

V podstate ide o to, že ak máme na výber príliš veľa možností, ktoré by sme mali vtesnať do víkendu, náš mozog ostane ochromený. A tak miesto toho, aby si vybral medzi všetkými socializačnými, administratívnymi, vzdelávacími aktivitami a relaxáciou, nenechá nás robiť nič.

Na druhej strane to v nás vyvoláva nepríjemný pocit, pretože sme nedosiahli to, čo sme si na víkend tak presne rozplánovali. Tento pocit ešte umocňuje nonstop prístup k online svetu, a vidíte ostatných, ako aktívne trávia víkendy, chodia medzi ľudí alebo športujú.

To neznamená, že sa cez víkend máte zrieknuť telky a vankúša natrvalo. Netflix sa predsa sám pozerať nebude a váš iPhone 11 to bez vás dlho nevydrží. Znamená to však, že skromnejším naplánovaním aktivít sa budete cítiť spokojnejšie s tým, že ste ich aj splnili. Menej možností, menej rozhodnutí, znamená celkovo jednoduchší priebeh.

Voľnočasová paralýza je súčasťou teórie, ktorá sa nazýva Paradox voľby a bola vytvorená americkým psychológom Barry Schwartzom. Veda nám teda poskytla aspoň poriadnu výhovorku na to, aby sme sa necítili vinní z toho, že sme celý víkend strávili v horizontálnej polohe.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*