Kategórie

Renovácia bytu alebo domu – na čo by ste mali myslieť?

V súčasnosti je situácia na trhu s nehnuteľnosťami taká, že sa často krát viac vyplatí kúpa staršieho bytu alebo domu. Kúpa novej nehnuteľnosti, prípadne kúpa pozemku a následná výstavba novostavby je riešením, ktoré je zvyčajne podstatne nákladnejšou možnosťou. V prípade, že sa rozhodnete pre staršiu nehnuteľnosť, čaká Vás ešte náročná úloha – rekonštrukcia alebo renovácia bytu či domu. Na čo všetko je potrebné pri renovácii myslieť sa dočítate v tomto článku.

Rekonštrukciu naplánujte a prepočítajte náklady

Napriek tomu, že zvyčajne je rekonštrukcia tou výhodnejšou možnosťou, nemusí tomu tak stále byť. Faktorov je mnoho a do úvahy treba brať okrem ceny nových nehnuteľností najmä náklady na rekonštrukciu. Pri kalkulácii nákladov však buďte realisti a myslite na to, že v novom bývaní sa chcete cítiť čo najlepšie a neustále kompromisy pri rekonštrukcii spôsobené nedostatkom financií môžu viesť k nechuti a negatívnemu výsledku. Do nákladov započítajte všetky položky – cenu za prácu majstrov, cenu za prepravné materiálu a samotnú cenu materiálu, najmä často potrebného sadrokartónu.

Poraďte s odborníkmi

Pokiaľ nemáte presnú predstavu o tom, ako by mal byt alebo dom po rekonštrukcii vyzerať, požiadajte o pomoc expertov, ktorí zaručia, že Vaše predstavy a očakávania budú naplnené. Mnohí interiéroví architekti sa špecializujú práve na rekonštrukcie a renovácie. Vy im zadáte len požiadavky na to, čo chcete vo svojom novom bývaní mať – napríklad veľký nerezový dres, kvalitné strešné okno Velux, koženú gaučovú súpravu v tvare L a podobne.

Možnosti, ako môže Vaše nové bývanie vo výsledku vyzerať je skutočne mnoho, preto je občas na mieste nechať si vypracovať viacero alternatív, z ktorých si vyberiete tú najvhodnejšiu pre Vás, prípadne ju vytvoríte kombináciou viacerých alternatív. Spokojnosť z nového bývania je predsa na prvom mieste a náhliť sa nie je na mieste.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*