Kategórie

Spojte príjemné s užitočným – skladajte puzzle!

Jednoduchá hádanka, ktorá aktivuje zložité mechanizmy v mozgu. Takto sa dá v skratke opísať hlavolam puzzle. Skladanie je nielen potešením – môžete si precvičiť pamäť, relaxovať, precvičiť si manuálne zručnosti a dokonca znížiť riziko mozgových ochorení. Zaujíma vás, čo sa v tejto jednoduchej skladačke skrýva? Ste na správnom mieste!

Aké sú výhody skladania puzzle?

Neurológ Patrick Fissler uskutočnil štúdiu, ktorá zistila, že hádanky aktivujú osem rôznych kognitívnych funkcií naraz. Ako je to možné? Keď sa pozriete na jeden kúsok skladačky, váš mozog aktivuje niekoľko rôznych oblastí. Interpretuje obrázok daného dieliku v kontexte celku. Sústredíte sa, do akej časti ilustrácie sa hodí jeden prvok a ako ho prispôsobiť okrajom skladačky, ktoré sú už usporiadané.

V mozgu sa spracúvajú dve rôzne informácie: obraz a miesto. Spracovávanie týchto informácií súčasne je veľmi dobrým cvičením pre mozog a výzvou pre vás. To znamená, že pravidelné skladanie puzzle vám môže pomôcť vyhnúť sa v budúcnosti chorobám, ako je Alzheimerova choroba či demencia. Okrem toho, každé spojenie susedných častí puzzle uvoľňuje v mozgu dopamín.

Čo všetko rozvíja skladanie puzzle?

Pri pravidelnom skladaní puzzle sa rozvíjajú veľmi užitočné zručnosti, ktoré sa budú hodiť nielen starším ľuďom.

Cvičenie pamäti – aby ste do celého obrázku vložili vhodné kúsky, musíte si celý obrázok dobre zapamätať a sústrediť sa zároveň na jeden kúsok skladačky. Týmto spôsobom hádanky trénujú vašu vizuálnu pamäť. Pre tento účel je vhodné puzzle mapa.

Rozvíjanie manuálnych zručnosti – ako sme už spomínali, trocha precíznosti pri skladaní puzzle príde vhod. Menšie puzzle pomôžu napríklad deťom, ktoré potrebujú rozvíjať obratnosť v rukách, aby sa naučili písať.

Rozvíjanie priestorovej orientácie – deti, ktoré riešia hádanky vo veku od 2 do 4 rokov, majú lepšiu priestorovú orientáciu. Deti v tomto veku obľubujú populárne Clementoni puzzle.

Rozvíjanie matematických zručností – skladaním puzzle sa zlepšuje logické myslenie a usporiadanie, čo môže u detí podporiť logiku pri riešení matematických úloh v budúcnosti.

Sústredenie sa – kto už skladal puzzle vie, že bez poriadneho sústredenia sa to nedá. Plná koncentrácia je základ úspechu.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*