Doma je stále treba niečo zavesiť, zvesiť alebo opraviť. Mať doma vŕtačku sa určite zíde.
História vŕtacích nástrojov
Pred viac ako 37 000 rokmi si druh Homo Sapiens uvedomil, aké sú výhody rotačných nástrojov. Najprv to bola ostrá skala, ktorá pri manuálnom otáčaní vyvŕta dieru do iného materiálu. Asi pred 10 000 rokmi sa ako prvé strojové vŕtačky začali používať takzvané lukové vŕtačky. Používali sa v drevárstve a kamenárstve, ale aj v zubnom lekárstve a na zakladanie ohňa.
V roku 221 pnl. vynašla čínska dynastia Qin vrtáky, ktoré sa používali na vŕtanie otvorov s veľkým priemerom. V roku 1885 Isaac Singer zostrojil parnú vŕtačku, založenú na metóde, ktorú používali Číňania. Najväčším pokrokom vo svete vŕtania bol však vynález šikovných elektrických vŕtačiek. Vynašli ich Arthur James Arnot a William Blanch v roku 1889, no prvý model podobný dnešným moderným vŕtačkám bol patentovaný spoločnosťou Black & Decker.
Prečo je dobré mať vŕtačku?
Každému majitelovi/majiteľke domu sa skôr či neskôr zíde dobrá vŕtačka. Čo i len taká jednoduchá vec ako nákup novej závesnej police do kúpeľne si vyžaduje prácu so spoľahlivou aku vŕtačkou, alebo s takmer akoukoľvek inou. Pred namontovaním je totiž samozrejme treba vyvŕtať niekoľko dier.
V závislosti od typu vŕtačky ju tiež môžete použiť na odskrutkovanie ťažko utiahnutých skrutiek. S akumulátorovou vŕtačkou to však môže byť náročné, pretože jej batéria je na to prislabá.
Bez ohľadu na to, aký nástroj používate, vždy používajte ochranné okuliare, rukavice a protiprachovú masku. Samozrejme, vždy by ste mali používať len kvalitné nástroje. Treba sa pohybovať v cenovej kategórií približne 90 – 150 eur. Ak kúpite lacnejšie, dávajte si veľký pozor na druh a kvalitu výrobku. Rozdeľujú sa podľa mnohých kategórií. Podľa veľkosti, použitia, materiálu, cez ktorý majú preniknúť atď. Pred kúpou je preto potrebné si model detailne preštudovať.