Kategórie

Talianske kostoly – sen všetkých umelcov

Veľké či malé, každé mestečko a dedina v Taliansku má svoj vlastný kostol. Je to jedna z mnohých vecí, pre ktorú je táto výnimočná krajina taká známa. Katedrály aj malé kostolíky tu stoja už po stáročia a pri návšteve tejto dych berúcej krajiny by ste si ich určite nemali nechať ujsť, či už máte doma modlitebný deviatnik, alebo sa len radi necháte uniesť krásou a kultúrou. Preto prinášame zoznam výnimočných chrámov, ktoré sa oplatí navštíviť.

Bazilika Svätého Františka v Assisi

Je známa jej krásou a je vrcholom mnohých kresťanských pútí v krajine. Pozostáva z Hornej baziliky v gotickom štýle a Dolnej baziliky v románskom štýle. Zdobia ju stredoveké fresky maľované umelcami ako Pietro Lorenzetti, Giotto a Cimabue. Môžete so sebou vziať vlastnú Liturgiu hodín a pomodliť sa v jednom z najznámejších kostolov sveta.

Bazilika svätého Antona v Padove

Táto veľkolepá bazilika s 8 kupolami bola postavená v roku 1310. Spája prvky gotického, románskeho a byzantského štýlu. Podlahy sú pokryté šachovnicovým mramorom, zatiaľ čo steny zdobia reliéfy renesančných sochárov ako Tullio Lombardo a Jacopo Sansovino.

Katedrála svätej Agáty v Catanii (Sicília)

Hoci jej neďaleká Etna dala zabrať, katedrála bola po každej erupcií zrekonštruovaná a vy sa tam môžete ísť pozrieť už dnes. Má trojúrovňovú barokovú fasádu vytesanú z carrarského mramoru. Zdobia ju korintské stĺpy a zvonica z roku 1387. V interiéri nájdete klenuté stropy, nádherné drevorezby, a fresky svätých zo 17. stor.. Kostolný zvon je 3. najväčší v krajine.

Katedrála svätého Ondreja v Amalfi

Nachádza na vrchole schodiska v srdci obľúbeného Amalfi a majestátne sa týči nad námestím Piazza Duomo. Má arabsko-sicílsku fasádu, stredoveké dvere vyrobené z bronzu a prepracovanú zvonicu. Bohaté barokové interiéry sa pýšia maľbami z 18. stor..

Dóm vo Florencii

Kupola s červenými dlaždicami je jednou z najznámejších dominánt mesta. Fasáda je neogotická so zelenými, bielymi a ružovými mramorovými vzormi. Veľa umeleckých diel z katedrály bolo presunutých do neďalekého Grande Museo del Duomo.

Dóm v Siene

Gotická katedrála z 13. stor. má čiernobielu fasádu zdobenú sochami a zložitými rezbami. Je známa pre diela umelcov Michelangelo, Donatello, Pisano a Pinturicchio. Najpozoruhodnejším prvkom sú úžasné mramorové podlahové mozaiky, ktoré sa datujú do 14.-16. storočia.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*