Kategórie

Typy schodísk v rodinnom dome

V prípade viacpodlažných budov, ako sú rodinné domy, bytovky alebo kancelárske priestory, nemocnice, úrady, je dôležité jednotlivé poschodia prepojiť schodami. Samozrejme, moderné technológie v podobe výťahov sú prínosné, avšak schody musia byť v každej budove. Aké sú možnosti pri riešení schodiska pri stavbe domu? Možnosí je viacero.

Drevené schody

Jednoznačne najpoužívanejšie, najobľúbenejšie a najžiadanejšie sú drevené schody. Drevo je prírodný materiál, ktorý vydrží roky, je príjemný na dotyk, mäkký, nie je chladný ako napríklad betón či dlažba. Dodáva domu akési idylické teplo domova. Samonosné drevené schodište sa v domoch nachádza vo viacerých variantoch, napríklad ako mlynárske schody na povahu, schody so spodnou nosnou konštrukciou medzi stenami, schody so zábradlím aj bez neho, transparentné schody a rôzne iné varianty. Záleží od preferencií majiteľa a typu stavby.

Betónové schody

Betónové schody sú ďalšou variantou schodišťa v dome. Sú pevné, ich výstavba zaberie menší čas ako vyhotovenie drevených schodov a ich životnosť je veľmi dlhá. Ak už betónové schody máte a prestali sa vám páčiť alebo ich chcete zmneiť, výbornou možnosťou sú drevené nášľapy na schody. Jednoducho tak môžete dať schodom nový šat a vizuálne sú na nerozoznanie od drevených schodov.

Kovové schody

Kovové schody sa často používajú v moderných priestoroch kancelárskych budov, prípadne v mezonetových bytoch. Často sú v kombinácií aj s inými materiálmi, obľúbené je napríklad sklo. Takéto schody dodajú priestoru modernosť, atraktívnosť a nezávislosť.

Tvar schodiska

Tvar schodov závisí najmä od kompozície priestoru, ale medzi typické patria priamočiare schody, schodisko do tvar L a U, točité schodisko. Možností je veľa a šikovní architekti vedia skĺbiť predstavy majiteľov s bezpečnostnými prvkami stavby.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*