Kategórie

Typy vrtákov pre každú situáciu

S postupným vyspievaním ľudstva a narastajúcim počtov objavov sa ľudský život výrazne zjednodušil. Už nemusíme bývať v jaskyni, svetelný zdroj už nie je len Slnko a oheň, na výrobu primitívnych nástrojov už nemusíme ručne biť kameň o kameň. Objav elektrickej energie a jej následná expanzia do všetkých odvetví výrazne uľahčuje každodenný život. O tom by vedela písať nejedna žena v domácnosti či domáci majster. Práve pri výrobe, oprave či budovaní sú elektrické pomôcky veľkou pomocou. Jedným z veľmi nápomocných nástrojom je aj elektrická vŕtačka.

Chystáte sa vŕtať do kovu, plastu alebo dreva?

Ide o ručné náradie, ktoré nachádza využitie pri vŕtaní dier do kovu, dreva či iných materiálov pomocou vrtáka. Súčasťou každej vŕtačky by preto mala byť aj kvalitná sada vrtákov. Vrták sa skladá zo stopky a hlavy. Stopka sa pripája na vŕtaciu hlavicu a hlava je vonkajšia časť, ktorá odoberá triesku. Keďže sa vŕtačky používajú na rôzne druhy materiálov, líši sa aj materiál vrtákov, z ktorého sú vyrobené.

Zlatý štandard skrutkovicových vrtákov tvorí rýchlorezná oceľ HSS.  Tá je vhodná na vŕtanie do ocele, kovov, plastov či dreva. Takéto vrtáky sú vyrobené z jedného kusu materiálu. Pri opracovávaní nerezových materiálov je vhodnejšie použiť pevné kobaltové vrtáky. Kobaltové vrtáky obsahujú 5 az 8 percent kobaltu.

Sú však aj materiály, kde tieto vrtáky nie sú dostatočné. Ide hlavne o materiály ako betón, kameň či keramika. Tu sa používajú špeciálnejšie vrtáky, ktoré majú rezné hrany z plátov veľmi tvrdej ocele. Niekedy sa používajú aj vrtáky zo spekaných karbidov či titánu.

Okrem najpoužívanejších skrutkovicových vrtákov sa používajú aj iné typy, ako napríklad delový vrták. Ten slúži na vyvrtávanie veľmi presných hlbokých otvorov. Vyznačuje sa tým, že nemá skrutkovicu. Je to iba valec s jedným rezným hrotom. Iné typy vrtákov sú korunový či kopijovitý, ktorý je najstarší a najmenej presný, preto sa využíva iba na hrubé vŕtanie.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*