Kategórie

Vyberáme podlahy – laminát, drevo, vinyl

Pri stavbe domu či rekonštrukcii bytu alebo domu to berieme spravidla od podlahy. Na výber je z viacerých možností. Poznáte rozdiely a viete si správne vybrať? V tomto článku zhrnieme základné typy podláh, ich využitie a výhody.

Laminát

Výroba prvých laminátových podláh sa datuje do obdobia 70-tych rokov 20. storočia. Odvtedy sú najobľúbenejšími a najpredávanejšími podlahami. Majú veľmi dobré vlastnosti, sú odolné voči vode, vlhkosti a mechanickému poškodeniu. Sú veľmi príjemné pri našľapovaní. Jednofarebné hladké laminátové podlahy nie sú práve v kurze. Aktuálne sa výrobcovia snažia napodobniť drevené podlahy, a tak aj vzhľad laminátových sa im veľmi podobá. Majú v-drážky so zámkovými spojmi. Ich inštalácia je veľmi jednoduchá a zvládne ju každý šikovnejší domáci majster.

Špičkové podlahy v Bratislave nájdete na Račianskom mýte.

Drevo

Drevené podlahy sú niečo ako čierno-biela kombinácia oblečenia. Jendoducho nesmrteľné. Celé desaťročia sú veľmi obľúbené pre svoju dlhú životnosť a prírodný materiál. Sú však aj cenovo menej dostupné, preto veľa ľudí vsadí radšej na laminát či vinyl. Aké výhody majú drevené podlahy? Okrem dlhej životnosti je materiál veľmi príjemný a teplý. Drevo je vhodné aj na podlahové vykurovanie, široko dostupné. Vhodné je pre alergikov, lebo sa naň menej usádza prach. Nevýhodou je pravidelnejšia údržba a menšia odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Hitom sú drevené parkety rybia kosť. Vyzerajú nadčasovo a štýlovo v každom interiéri.

Vinyl

Vinylové podlahy sú obľúbené pre svoju výhodnú cenu a pestrosť výberu. Ich vzhľad imituje drevo, trávu, kov, kameň, piesok, koberec, vodu a iné. Podlaha je teplá a príjemná na dotyk, veľmi dobre izoluje teplo a zvuk. Je odolná voči vode a vlhkosti, antibakteriálna a veľmi jednoduchá na údržbu. Navyše poteší jej dlhá životnosť.

 

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*